top of page

שפיכה מוקדמת

אחת הבעיות השכיחות בתפקוד המיני של גברים היא שפיכה מהירה.  גבר המגיע לפורקן מיני לפני שהוא מעוניין בכך סובל משפיכה מהירה או שפיכה מוקדמת. בין שלושים לארבעים אחוזים מהגברים, רווקים ונשואים כאחד, סובלים מהבעיה, והיא חוצה את כל הגילאים.

במצב כזה עשוי הגבר לחוש חוסר שליטה בגוף ותסכול אשר מובילים  למתח נפשי רב. לעתים ההתחושות האלה גורמות לירידה בחשק המיני, להימנעות מאינטימיות בשל חרדת ביצוע ובסופו של דבר גם לפגיעה בדימוי עצמי ובזוגיות.

 

הגורמים העיקריים לתופעה הם : חוסר ידע וניסיון מיני, חוסר מודעות להתאמה בין הנסיבות להתנהגות, החוויות המיניות הראשונות שהתרחשו בנסיבות מלחיצות, לחץ, מתח, חרדה, חרדה הקשורה לביצועים מיניים, דפוסי התנהגות כמו נטייה לפרפקציוניזם, ריצוי ושמירת/עצירת הרגש, שינוי במערכת היחסים, התרגשות שאינה מאפשרת לשים לב לתחושות הגוף, ספיגת מסרים אנטי מיניים בילדות, הנזרות ממין. כמו כן, מחלות: סוכרת, טרשת נפוצה, פגיעה בשלמות חוט השדרה, פגיעה בתחושתיות ראש הפין, טיפולים כימותרפיים ועוד.

 

גברים הסובלים משפיכה מוקדמת נוטים להשתמש בטכניקה של הסטת המחשבה בזמן החדירה. למשל, חושבים על כדורגל או על כל דבר אחר שעשוי להפחית את רמת הגירוי המיני. התוצאה: במקום "לנסוע בכיף ולהנות מהדרך", הגבר עסוק ב"איך לא לעשות תאונה". לכן, השפיכה אולי נדחית בכמה שניות, אך שניות אלו אינן מוסיפות להנאה ואף יוצרות ניתוק של הגבר מהחוויה ומבת הזוג. תחושת חוסר האונים מתגברת, והדימוי העצמי והביטחון העצמי יורדים.

 

 

כדי להגיע ליכולת לשלוט בתהליך הפליטה קודם כל חשוב להבין את המנגנון שלה

 

בשיא ההתעוררות המינית מתהדקים שרירי האגן של הגבר, האשכים מתכווצים ועולים למעלה, דוחפים את נוזל הזרע לתוך צינורית הזרע, ומשם לכיוון השופכה ואל מחוץ לאיבר המין.

כלומר, גבר שמנסה בכל כוחו להימנע מהפליטה והוא משתמש בכווץ שרירי האגן (בדומה להתאפקות) - עושה את הטעות הנפוצה ובעצם מחזק את תהליך הפליטה.

לכן, על מנת "להינות מהדרך" ביחסי המין, יש להאט ולשים לב לפרטים. 

כשאנחנו משוחררים אנחנו יכולים להרגיש, לחשוב בבהירות, לשלוט במצב ולהישאר מחוברים לתחושות שלנו, לבת הזוג ולחוויה כולה. על כן יש להבין מתי מאטים ומשחררים, ומתי מאיצים ומכווצים .

התרגול למניעת שפיכה מהירה לפי שיטת פאולה

 

על מנת להגיע לשליטה רצונית בתהליך הפליטה, על הגבר ללמוד להכיר, לזהות ולתרגל שרירי רצפת האגן, ולעקוב אחר רמת העוררות והמתח בגופו. בנוסף נלמדים תרגילים בשרירים מרוחקים מהאגן, תרגילי נשימה ושחרור המסייעים להגיע להרפיה ונחוצים בזמן העוררות על מנת להישאר נוכחים באינטראקציה מינית, לשלוט במתרחש בגוף ובנסיבות.

דבר חשוב שקורה במהלך הטיפול הוא זיהוי ושינוי של הדפוסים הישנים שתרמו להגיע למצב של איבוד שליטה.

 

בעזרת כל אלו מתפתחת ומתחזקת אצל גבר מיומנות בתחושת השליטה בגופו, ריכוז ויכולת להתאפק, כמו כן עולה המודעות לנקודת האל חזור שהיא שלב חשוב בתהליך ההתקדמות.

 

תהליך הטיפול בשיטת פאולה הוא קצר מועד ביחס לטיפולים אחרים, ואחוזי ההצלחה שלו גבוהים. הטיפול מתבצע בשכיבה על מזרן, בבגדים נוחים וללא מגע מכל סוג.

bottom of page