top of page

אוסטאופתיה ויסרלית

מה זה אוסטאופתיה ויסרלית?

אוסטאופתיה ויסרלית - פירושו של המונח אוסטאופתיה, "אוסטאו"= עצם, "פתיה" = מחלה, "ויסרל"= איברים פנימיים. המונח לא לגמרי מדויק, כי אוסטאופתיה אינה מטפלת במערכת השלד בלבד. עצמות, שרירים, סחוסים, גידים, נוזל הלימפה ואפילו האיברים הפנימיים נמצאים בתנועה מתמדת. אוסטיאופתיה מסתמכת על אותו העיקרון, כל רקמות הגוף, כדי שיישארו בריאות ויתפקדו באופן תקין, חייבות לשמור על המוביליות (ניידות) שלהן, וכל איבר פנימי אמור להסתובב סביב הציר הפיזיולוגי שלו. תפיסה זו נלקחת כבסיס לשיטת המניפולציה ויסרלית Visceral Manipulation.

אוסטאופתיה ויסרלית - זוהי שיטת טיפול ידני, המסתמכת על היכולת החושית של המטפלת להקשיב לגוף המטופל בעזרת מגע עדין באזור הבטן (כמו מכשיר הסטתוסקופ של רופאים).גישה זו מאפשרת להרגיש ולאתר באמצעות המגע והמישוש את הכוחות התקינים והחריגים הפועלים בתוך הגוף. אחת המטרות החשובות של הטיפול היא לשחרר את החסימה שגורמת לבעיה וכך לשחזר את התנועתיות התפקודית האותנטית של רקמות ואיברים. זאת שיטת טיפול מדויקת, יעילה, ממריצה ומשחררת את המערכות הפנימיות, מסייעת לסילוק מהיר של הפסולת הרעילה מהגוף, משפרת את חילוף החומרים, נותנת מענה למחלות וכאבים כרוניים, משחררת מתחים, כיווצים, הידבקויות, הצטלקויות סביב האיברים ומעודדת את התנועה החופשית בתוך הגוף.

דוגמה לבעיה אורטופדית נפוצה ממקור ויסרלי :

רב האנשים, כולל לא מעט רופאים, נוטים לייחס כאב בגוף לבעיה בשרירי השלד או בעמוד השדרה. ההפתעה הגדולה היא שבתשעים אחוזים מכלל ההפרעות במערכת השלד-שריר יש מרכיב ויסרלי. למה? כי הגוף עוטף את אזור הפגיעה וכך למעשה נוצר מתח, כיווץ ולחץ מוגברים. זהו מנגנון הגנה של הגוף, והוא נפלא! הבעיה היא, שלעתים הגוף לא משחרר את הכיווץ, לכן עם הזמן נוצרות הידבקויות בין הקרומים ורקמות מסביב לאזור הפגוע. במקרים האלה מניפולציה ויסרלית נותנת מענה מדויק ולא מעט משמשת כחוליה המקשרת עם פגיעה אורתופדית אשר אינה מגיבה לתהליך שיקומי.

דוגמה: מטופל מגיע עם כאבים כרוניים בגב התחתון. הוא סובל יותר משנה, הלך לשלל טיפולים: פיזיותרפיה, עיסוי, דיקור, נטל תרופות אנטי דלקתיות, זריקות מאלחשות, ועדיין הבעיה קיימת. מצב מייאש, בעיקר כי הכאב מגביל את התפקוד היומיומי שלו. במקרה הנ"ל מקור הבעיה הוא מערכת העיכול - הידבקות של מעי הדק לעצמו ולחוליות עמוד השדרה התחתון, לכן נוצרה המגבלה בתנועתיות ואיתה הכאב. הכאב נעלם כשנפתחה החסימה בקרום המעי. הסיבות להידבקויות מגוונות: תאונה, נפילה, יציבה לקויה, מתח נפשי, זיהום, דלקת או ניתוח.

האיברים הפנימיים שלנו הם הבוסים האמיתיים, שרירי השלד הם בסה"כ חיילים פשוטים, לא יעיל במיוחד להתעסק רק איתם כי לרב הם מהווים את הסימפטום של הבעיה, כאשר המקור נשאר לא פתור.

לאילו מצבים זה יכול לעזור?

מע' המין ורבייה: כאבים בקיום יחסי מין, כאבי מחזור, אנדומטריאוזיס, בעיות פרוסטטה.

מע' העיכול: עצירות, מעי רגיז, מעי עצל, טחורים, רפלוקס, גזים, בחילות, הקאות, קשיי בליעה, כאבי בטן.

מע' השתן: שלפוחית רגיזה, דליפת שתן, צניחות אברי האגן, דלקות בדרכי השתן והפרעות במתן שתן.

מע' העצבים: פיברומיאלגיה, מיגרנה, כאבי גוף כרוניים, פרקינסון, טרשת נפוצה.

מע' השריר-שלד: ככאבי גב עליון ותחתון, צוואר, מפרקי הכתפיים וירכיים, בעיות ברכיים., סיאטיקה.

מע' הנשימה: בקע סרעפתי, אסטמה, ברונכיטיס, מחלות ריאה כרוניות, COPD.

שיקום אחרי לידה: צלקת מניתוח קיסרי, לידת וואקום/מלקחיים, היפרדות בטנית, בקע טבורי.

שיקום כללי: אחרי ניתוחים בחלל הבטן, אגן, בית החזה, תאונות, שבץ, פציאליס.

Animated video created by Albert Stern describing the premise of visceral manipulation therapy.

bottom of page