top of page

טיפול בכאב

לגוף שלנו יש קשר אינטימי עם הנפש שלנו ובמיוחד עם הרגשות

המוח יוצר את התסמינים הגופניים והוא גם יודע להפיג אותו

תסמינים 'פסיכוסומטיים' משקפים את הקשר בין המוח לגוף. צריך להבין ולקבל שהתסמינים הם אמיתיים, כואבים ופוגעים באיכות החיים, הם מושפעים מתהליכים פסיכולוגיים או נפשיים אשר גורמים לשינויים גופניים פתולוגיים.

חשוב לזכור שהתסמינים מופיעים אצל אנשים נורמליים ומהווים תופעה כלל-עולמית האופיינית לחברה המערבית.

ישנם מאפיינים אישיותיים מסוימים שהתגלו כנפוצים בקרב אנשים שסובלים מכאבים כרוניים העלולים לגרום למתח וחרדה ומשם לתסמינים פיזיים.

 

למשל: אנשים חרוצים, מצפוניים, אחראים ופרפקציוניסטים נוטים במיוחד לפתח כאב כרוני התסמינים הגופניים מהווים את ביטוייו של תהליך הימנעותי – מכוון שמתרחשת הדחקת רגשות הלא-נעימים שמצטברים עם הזמן (כמו חיסכון בבנק, רק כעס וזעם במקום הכסף) ובתמורה לזה (הרי לכל דבר יש מחיר) בגוף מתפתח כאב.

מטרתם של התסמינים הגופניים הנגרמים ממתח היא לרמות אותנו!

 

המוח שלנו החליט (בעקבות אירוע , משברים, שינויים בחיים, תאונות וכו') שתחושת המתח, שהיא הביטוי המתאים למצבי מתח, תהיה בלתי נסבלת עבורנו, ובניגוד לבעיות גופניות, לא תזכה להכרה חברתית. לכן המוח מבצע כמה שינויים במערכת ההולכה החשמלית שלו, ובמקום שנראה ונתנהג כמו "פקעת עצבים" הוא מורה לגוף לפתח כאבי ראש, גב, בטן. 

 

מקורם של התסמינים הוא במערכת העצבים המרכזית או האוטונומית (המוח) ולא בליקויים מקומיים, לדוגמה: בלטי דיסק, שינויים ניווניים בעמוד השדרה מופיעים בצילומי סיטי כבר בגילאי העשרים-שלושים , אך רק חלק מאותם האנשים מפתחים תסמיני כאב כרוניים. במילים אחרות, בעיות רגשיות, טראומות ומשברים גורמים לתגובה ברקמות, שיוצרת כאב ותסמינים נירולוגיים אחרים.

אנשים שעוברים טיפולים פיזיותרפיים, עיסויים, דיקור, חימום עמוק - מעידים על הקלה מסוימת ברמות הכאב, וזה כי טיפולים אלה משפרים את זרימת הדם לרקמות. מכאן ניתן להניח שהכאבים נובעים מירידה בזרימת הדם לרקמות באזורים הכואבים. זרימת הדם נשלטת ע"י המוח המרכזי, זה אומר שמשהו במוח מחליט להתחיל את התהליך הזה, המרכזים האוטונומיים מופעלים ותוך מאיות השנייה פוחתת זרימת הדם לאזורים מסוימים, כתוצאה הם לא מקבלים מספיק חמצן. קרוב לוודאי שזו הסיבה לתסמינים. לכן הטיפול חייב להתמקד גם במוח ולא רק ברקמות המקומיות.

 

תופעה רגשית תת-הכרתית חייבת לגרום לתסמינים גופניים

 

רק רגשות הנתפסים על ידי הנפש כמסוכנים, ולפי כך מודחקים על ידה, גורמים לתגובות גופניות. הרגשות הבלתי נסבלים הם האשמים הסמויים.

 

לדוגמה: כעס וזעם לא מודע.

כדי לוודא שהרגשות יישארו מודחקים, המוח יוצר תסמינים גופניים שיסיחו את דעתנו לא ניתן לבדוק במעבדה תהליכים פסיכוסומטיים, רגשות מודחקים אינם מתגלים בבדיקות.

אחרי שהמטופל מבין את התהליך ומקבל את האבחנה שמדובר "במנגנון הגנה", שמטרתו להסיח את דעתנו מהמוח לגוף, כדי שנוכל להימנע ממודעות לרגשות מודחקים כלשהם או מההתמודדות איתם, התחבולה של המוח מאבדת מיעילותה. חשיפת ה"מזימה" של המוח והתייחסות של התסמינים הגופניים כהסחת דעת מרגש לגוף – תשבור את מעגל הקסמים ותביא להעלמות הכאב.

'לדבר' אל המוח שלנו - זו שיטה יעילה, פשוטה והגיונית מאד, המאפשרת צורות התקשרות שלו עם שאר חלקי הגוף. 

אז מה קורה במפגשים?

"ידע זה כוח"

 

אני מסבירה אודות ההפרעה, חושפת תובנות וידע בתחום (לא מעט קורה שמספיקה לנו ידיעה והפנמתה כדי להעלים כאב).

 

בשלב הבא אני מאבחנת במה ואיפה קיים חוסר האיזון ומלמדת כיצד ליצור קשר בין המוח לגוף. ברגע שנוצרת ביניהם תקשורת, בעזרת תרגילים פשוטים ניתן להזרים חמצן לרקמות הכואבות, להרגיע את המערכת האוטונומית(המוח), ולנהל את התגובות האוטומטיות בצורה כזאת שיביאו לריפוי הגוף.

הנקודות החשובות שכדאי לכם לזכור בנוגע להפרעות פסיכוסומטיות והדרך לרפא אותן:

תסמונות כאב כרוני למניהן אינו מסוכנות, אף שחומרת התסמינים עלולה להקשות עליכם להאמין בכך.

תסמינים גופניים שמקורם בסיבות נפשיות הם תופעה נפוצה בחברה מערבית ואינם מעידים על קיומם של מחלת נפש או הפרעה רגשית חמורה.

אנחנו הרבה יותר חזקים ממה שאנחנו חושבים, ויש לנו היכולת להשפיע על מה שמתרחש בגופנו. עם זאת, עלינו ללמוד כיצד לעשות זאת.

הכרת התהליך ובעיקר הידיעה כי מקורותיו רגשיים, היא חלק חיוני מה"החלמה".

אויבים הגרועים שלנו הם פחד ומידע מוטעה.

רשימה חלקית של הפרעות גוף-נפש (פסיכוסומטיות):

פיברומיאלגיה, כאב: גב/צוואר/כתפיים/רגליים/זרועות, מיגרנות ממקור מתח, מתח שרירי, תסמונת כאבי שרירים שמקורם במתח, תסמונת כאב מיופציאלי, כאבים במפרק הלסת, תסמונת כאבי גידים, תסמונת תעלה הקרפלית, פגיעת מתח חוזרת, עייפות כרונית, הפרעות במערכת העיכול, הפרעות במערכת השתן, הפרעות במערכת המין, הפרעות במערכת זרימת הדם, מחלות אוטואימוניות, דלקות פרקים, בעיות עור.

ביבליוגרפיה: "ריפוי הכאב הכרוני", דר' ג'ון סארנו
bottom of page