top of page

ווגיניזמוס

נשים הסובלות מווגיניזמוס מתלוננות על כיווץ בלתי רצוני של שרירי הנרתיק המפריע לקיום יחסי מין מלאים ונובע מציפייה לכאב, חשש מכאב או תחושת כאב בעת ניסיון חדירה. עצם המחשבה על החדרת טמפון, בדיקה גינקולוגית פשוטה או יחסי מין הכוללים חדירה לנרתיק, גורמת לאותן נשים לאבד שליטה על גופן. אין זה מעיד על כך שנשים אלו אינן מיניות, לרובן חשק מיני בריא, הן אוהבות מין ונהנות ממנו, מגיעות לעוררות מינית ולאורגזמה, כל עוד לא מעורב בכך ניסיון חדירה. חשוב לציין שמדובר הן בנשים הטרוסקסואליות והן לסביות.

 

קיימות סיבות שונות להופעת וגיניזמוס, הן יכולות להיות קשורות לחינוך ולסביבה. אם שמרנית, למשל, יכולה ללמד את בתה בגיל צעיר שמין זה "מלוכלך" וכך ליצור תחושות של אשמה אצל בתה בכל הקשור למין. נערה צעירה יכולה לשמוע מחברה ש"בפעם הראשונה זה יכאב". הווגיניזמוס יכול להתפתח גם מחשש לכניסה לא רצויה להיריון, ובמקרים מסוימים בשל פגיעה נפשית, מינית, גופנית או למשל כהפרעה משנית לוסטיבוליטיס. 

 

מכאן מתפתחת חרדת חדירה הגורמת למתח נפשי ובין אישי. חוץ מכיווץ ומתח מוגבר בשרירי האגן, הנרתיק ופי הטבעת, ישנם סימפטומים נוספים כמו: תכיפות ודחיפות במתן שתן, חולשה ברצפת האגן (עם או בלי דליפות שתן), מעי רגיז, עצירות, אי סדירות בוסת וכאבים בזמן הוסת, רגישות מוגברת למגע ורתיעה ממנו, כאבי ראש, עצבנות, חוסר שקט ועוד.

 

באופן בלתי רצוני, רפלקסיבי, החרדה מובילה לכיווץ הנרתיק, כך שלא יכולה להתקיים חדירה או שהיא מלווה בכאב.

 

למרבה האירוניה, הטיפול הקונבנציונלי בווגיניזמוס הוא בדרך כלל פולשני, וזה כאמור מפחיד את מי שסובלת מכאבים בחדירה. כתוצאה מכך רבות נמנעות מטיפול או מתייאשות ממנו מוקדם מדי.

 

הגישה שלי 

 

במפגשים שלי עם המטופלות אני מסבירה על האנטומיה של איברי המין ועל מנגנון הכיווץ על ידי שימוש באיורים. יחד אנו מגיעות להבנה אודות מקור החרדה. בהדרגה מתקדם הטיפול לתרגול המתמקד בתרגילי נשימה והרפיה, ומביא להבנת התחושות ותגובות השרשרת של הגוף .

תהליך הריפוי מתאפשר על ידי הקניית המהות לרפלקסים שעוקפים את הדפוסים הישנים שגרמו לבעיה.

שיטת העבודה מבוססת על עיקרון "עבודת צוות": נגייס שרירים שונים בגוף כדי לעזור לשרירי הנרתיק לחזור לפעולה תקינה, ולעבוד בתיאום. התרגול מפתח את יכולת ההקשבה לגוף ואת היכולת לזהות מצבי מתח וכיווץ.

 

במקרה של העבודה עם ווגיניזמוס חשוב ללמוד מהו שחרור ואיך להגיע אליו, כי רק כשאנו משוחררים יש לנו שליטה על הגוף ויכולת להתחבר לתחושות ורגשות. כפועל יוצא, עולה המודעות למה שקורה בגוף וגם למחשבות שלנו, באופן המבטיח לנו שליטה והנאה באינטימיות האישית והזוגית ועליה בביטחון עצמי.

 

הטיפול המיני בשיטת פאולה הוכח מחקרית עם אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד, הוא נמצא כפשוט, בטוח ויעיל והוא מביא לתוצאה חיובית של קיום יחסי מין מספקים ללא כיווץ שרירים וללא פחד מכאב, תוך זמן קצר יחסית ולאחר מספר פגישות בודדות. הטיפול מתבצע בשכיבה על מזרן, בבגדים נוחים וללא מגע.

 

כמו כל התנהגות שהגוף מסגל לעצמו, גם כיווץ הנרתיק הוא התניה, וסוד קסמן של התניות הוא שאפשר לשנות אותן. התרגול מאפשר לכל אישה לעזור לעצמה, גם במקרים של אי יכולת מוחלטת לגשת אל שרירי רצפת האגן.

 

אז יש מה לעשות, ואפילו די בקלות.

אף אחת לא צריכה לסבול מכאב או לאבד שליטה על גופה!

והכי חשוב התרגול אינו פולשני!

bottom of page